esport ilustracni obrazek - source: https://www.pexels.com/@yankrukov/
, ,

Luboš a jeho E-Sport kariéra

E-Sport. Sport, který dost možná během několika let přeroste sledovaností tradiční sporty. Něco, co tu roste a nepřestane, ba naopak, nabírá na popularitě nejen ve světě, ale i u nás. Bez povšimnutí neunikl ani významným investorům. V dnešním článku jsem se bavil s mladým E-Sportovým hráčem z Prahy a ptal se ho na jeho kariéru v tomto rozkvétajícím oboru.

Jak se jmenuješ, kolik ti je a kde bydlíš?

Jmenuji se Luboš, je mi 22 let a bydlím v Praze.

Aktuálně jsi zaměstnaný jako hráč Esportu, že ano?

Jak ses k tomu dostal?

Ano, je to tak. Dostal jsem se k tomu úplnou náhodou, “skroloval” jsem Facebookem a vyskočila na mě tato nabídka v česko-slovenské basketbalové skupině na Facebooku. Hledali lidi se zkušenostmi s hrou NBA 2k23. Tak jsem hned odpověděl, jelikož tuto hru hraji již od roku 2013. Říkal jsem si, že jsem minimálně nadprůměrný hráč.

Je možné se k této práci dostat i jiným způsobem? Dostanu takovou nabídku práce na ÚP anebo najdu něco podobného na online portálech s nabídkami pracovních pozic?

Řekl bych, že je určitě možné se k této práci dostat i jiným způsobem. Vím, že jsem tuto nabídku (i jinou) viděl na online portálech nabídek práce. Na úřadě práce tuto nabídku asi určitě nenajdeš. Je to vzácné i na již zmíněných portálech.

Člověk se k této práci asi nejčastěji dostane pokud si ji doopravdy hledá a ví, že může něco nabídnout a je dobrý. Nedokážu si představit, že moc lidí má štěstí, jaké jsem měl já-že to najde úplnou náhodou a vyjde mu to.

Zdá se, že tento obor u nás ještě není tak rozšířen. Co tak sleduji, v zahraničí je dané odvětví na rozmachu a stává se mnohem častěji, že se člověk živí Esportem. Jak bys hodnotil naší pozici, co se týče angažovanosti v této oblasti? Je u nás teprve “v plenkách” anebo jsme naskočili na ten pomyslný rozjetý vlak včas?

Esport je u nás teprve v začátcích, já osobně moc o Esportu v České republice nevím. Ve světě je to poměrně nová věc, ale rozšiřuje se čím dál více. Existují i populárnější hry v Esportu než je NBA 2k, přeci jen basketbal není super populární sport (v Česku). To znamená, že většina naší sledovanosti je ze zahraničí, avšak i za tu krátkou dobu co pracuji v tomto oboru, si všímám, že to pomalu, ale jistě nabírá více a více na popularitě.

Třeba taková FIFA je u nás o dost populárnější než NBA2k.

Fascinuje mě, že se živíš Esportem. Někteří lidé by však mohli namítat, že to není regulérní práce. Setkal ses někdy s podobnou reakcí?

Osobně ne, já měl vždy jen pozitivní reakce na svou práci. Starším lidem, kteří toho moc (anebo vůbec) o Esportu neví, to přišlo velmi zajímavé-tedy že se tím může člověk živit. Měli spoustu otázek-jak to celé vlastně probíhá a funguje. Mladším lidem přijde “hustý”, že jsem byl schopný se k této práci dostat. Skoro vždy o Esportu aspoň něco málo vědí. Ale dost často to však bývají holky, které “gaming” nezajímá vůbec. Vím že je spousta lidí kteří by tvrdili, že to není regulérní práce, ale také záleží jak člověk definuje „regulérní práci“. Sice to není běžná práce, ale lidé se tím živí a to je to hlavní.

Vážně i starší lidé? To mě překvapuje a těší zároveň. Jak jsi zmiňoval, asi záleží na definici každého z nás. Přeci jen, před pár lety např. nad “youtuberingem” lidé ohrnovali nos, ale postupem času si i zde získal ten kult.

Jak vlastně probíhá tvůj den v práci?

A jak dlouho trvá taková směna Esportového hráče?

Tak mám denní i noční směny. Jedná se o 12 hodinové směny, což je někdy trochu moc na mě. Ten, kdo přijde první, na danou směnu, má za úkol jako první věc sednout si k počítači a zároveň zkontrolovat, zda je všechno připravené tak, jak má být, než naše směna začne streamovat. Jsme 3 na jedné směně a hrajeme mezi sebou celou směnu. Každý hraje 2 zápasy za sebou a pak má pauzu jeden zápas, kdy hrají ti 2 zbývající hráči mezi sebou. Takhle dokola to jde celou směnu s jednou velkou pauzou uprostřed směny.
Jedna hra je přibližně 25 minut dlouhá.

Tak to může být celkem psychicky náročné. Vy vaše hraní někam vysíláte?

Ano, občas je to velmi psychicky náročné a stresující. Sice si nerad stěžuji na svoji práci, přeci jen pouze sedím na prdeli a hraji hru, ale ta je bohužel plná chyb a dokonce pomáhá hráčům ke konci hry, když prohrávají. A ano, streamujeme na Twitch a YouTube.

Mám tomu rozumět tak, že ne vždy o výsledku rozhodují dovednosti, ale hra v tom roli i jiné okolnosti, např. chyby ve vývoji hry anebo znevýhodnění vyhrávajícího hráče ve prospěch toho, který prohrává?

Furt to hlavně záleží na “skillu“ hráče, ale ta hra ráda dělá hráčům naschvály. Nejčastěji v poslední čtvrtině, když zrovna vedeš, aby ten, co prohrává měl větší šanci to dohnat. Ta hra je celkově dost náladová.
Jednoduše řečeno ta hra tě prostě “pojebává“ a je jedno, jestli vyhráváš nebo prohráváš. Ale jak jsem říkal, je to nejčastější ke konci hry, když vedeš. Taky často nedělá to, co bys chtěl. Stává se, že přihraješ míč někomu, kdo je volný, aby jsi vystřelil, mačkáš tlačítko a tlačítko několik vteřin nereaguje. Lidé, kteří tuto hru hrají, moc dobře ví, jaké chyby se zde vyskytují.

To ale může být chyba v hardwaru. Nebo ne?

Bohužel ne. Jak Playstation, tak ovladače byly mnohokrát vyměněny za nové, ale stále se vyskytují ty samé nesmysly ve hře.

Tak to mi nepřijde moc fér. Ale NBA vychází už několik let, zaznamenáváš alespoň nějaký pokrok v opravě podobných chyb?

Občas nějaké chyby opraví, když vyjde nová hra, ale pak představí určité nové chyby. Před pár lety EA měla vlastní basketbalovou hru a myslím, že skončila v roce 2018-19, tak nějak. A od té doby co 2K nemá konkurenci v basketbalových hrách, tak se ta firma už tolik nesnaží protože ví, že si lidé tu hru koupí, protože žádná jiná není. Hodně se soustředí na to, jak nejvíce vydělat na té hře s mikrotransakcemi. Můžu pochválit jejich grafiku, tu mají fakt dobře zmáklou, ale “gameplay“je horší.

To je fakt, konkurence je zdravá.

Jaký je průměrný věk dnešních profesionálních Esportových hráčů? Je to záležitost jen mladých lidí?

Kdybych si měl tipnout, tak bych řekl, že u nás ve firmě je průměrný věk tak 23-24. A řekl bych, že v Esportu jako v celku dominují především mladí lidé. Přeci jen ta naše generace a mladší generace vyrůstala s hrami, starší generace, jako naši rodiče, neměla žádné herní konzole. Ale až Esport bude existovat déle, tak by v této oblasti určitě mohli působit i starší lidé, kteří hráli celý život a jsou v nějaké hře dobří. Neříkám, že nejsou starší lidé, kteří by hráli, ale asi se to nedá srovnávat s počtem mladých hráčů.

Co by mohlo byt překážkou pro starší osoby, kdyby uvažovaly nad kariérou v Esportu?

Byly by to například reflexy? Přeci jen spoustu věcí se můžeme naučit.

Pokud je někdo starší a má na to, hrát profesionálně, tak by zde neměly být žádné překážky. Nemyslím si, že by v této profesi byly starší osoby nějak diskriminovány. Ale právě ve hře 2k jsou reflexy velmi důležité. Takže pokud má někdo pomalé reflexy (kvůli věku), tak by to třeba mohl být trochu problém.

V této hře musí člověk načasovat střelu přesně, aby padla. Na správné načasování má třeba jen 50 milisekundové okno, ale samozřejmě každý hráč má jinak rychlou střelu a tak se to časování může lišit.

Takže když má člověk reflexy v pořádku, nic mu nebrání od profi hraní. Zkus mi tedy vysvětlit, proč se tento obor uchytl spíše u mladých lidí, když jsem často v životě narazil na lidi v jejich 40-50 letech, kteří ovládají tyto technologie na obstojné úrovni -minimálně tedy PC. Myslíš, že je to chabou propagací Esportu jako takového? Nebo čím to může být?

Pokud dokáže hrát v dané hře dost dobře proti profíkům, proč ne? Říkáš, že jsi narazil na spoustu lidí v 40-50, ale vím, že jsi narazil na mnohem víc lidí, kterým je 20-30 a hrají.

O propagaci Esportu ti asi nic moc neřeknu, protože o tomhle moc nevím. Já osobně se s touto propagací nesetkávám.

Tím jsi mi odpověděl dostatečně.

Na začátku jsi řekl, že je Esport zatím “v plenkách“. Jsou, obecně řečeno, aktuální odměny za hraní dostatečně motivující? Dá se tím opravdu uživit, bez toho, aniž by člověk neměl brigádu nebo zaměstnání bokem?

Pro mě osobně jsou odměny za hraní více než dostačující. A já se tím živím i bez jiné práce, ale určitě by nebylo špatné mít něco bokem, nějaký “side hustle“.

A jak je Esport v plenkách, tak jsem četl, že Esport organizace zatím mají problémy vydělávat a nyní spíše prodělávájí, ale myslím si, že časem to určitě začne vydělávat- až celá věc nabere na popularitě.

Jak by měli lidé, kteří uvažují nad kariérou v Esportu postupovat, aby se uplatnili?

Co bys jim ty osobně doporučil a naopak nedoporučil?

Trénovat v dané hře, mít chuť se zlepšovat a musejí aktivně hledat. Ale musejí si také uvědomit, jak Esport není momentálně super populární, a v Česku je to asi ještě méně oblíbené, že zatím ještě není tolik příležitostí na uplatnění. Tak nemohou být moc zklamaní, pokud to nevyjde.

Máš možnost lidem něco vzkázat, napadá tě něco?

Teď právě nic.

Korekce textu: Anna Ilnická

Sdílet na

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *